CT1008LSCF-180J
Mfr.Part #
CT1008LSCF-180J
Description
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
24MHz
Core Material :
Ferrite
Shielded :
No
Pbfree Code :
yes
Case/Size Code :
Rated Current-Max :
0.4 A
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Series :
ct1008lscf
Number of Functions :
1
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Number of Terminals :
2
Inductance-Nom (L) :
18 µH
JESD-609 Code :
e3
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
DC Resistance (DCR) :
4.8Ohm
Tolerance :
5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Surface Mount :
yes
Package Width :
2.79 mm
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Chip
Package Height :
2.1 mm
Product Status :
Active
HTS Code :
Inductance :
18 µH
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Resistance :
4.8 Ω
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Test Frequency :
2.52 MHz
Package Length :
2.92 mm
Packing Method :
TR
Datasheets
CT1008LSCF-180J
Central Technologies CT1008LSCF-180J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD