CT1008LSCF-15NK
Mfr.Part #
CT1008LSCF-15NK
Description
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Fixed Inductors
Reach Compliance Code :
Compliant
Test Frequency :
100 MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Frequency - Self Resonant :
2.3GHz
Construction :
Chip
Tolerance :
10%
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
yes
DC Resistance (DCR) :
280mOhm
Package Length :
2.92 mm
Inductance :
15 nH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR
Type :
Wirewound
Rated Current-Max :
1.6 A
HTS Code :
Case/Size Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
2
Surface Mount :
yes
Shielded :
No
Package Height :
2.1 mm
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
Package Width :
2.79 mm
DC Resistance :
0.28 Ω
Series :
ct1008lscf
Inductance-Nom (L) :
0.015 µH
ECCN Code :
EAR99
Core Material :
Ferrite
Datasheets
CT1008LSCF-15NK
Central Technologies CT1008LSCF-15NK
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD