CT1008LSCF-101K
Mfr.Part #
CT1008LSCF-101K
Description
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Fixed Inductors
Burndy
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
DC Resistance (DCR) :
21Ohm
Series :
ct1008lscf
Tolerance :
±10%
Inductance :
100 µH
Datasheets
CT1008LSCF-101K
Central Technologies CT1008LSCF-101K
CT1008LSCF-101K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD