CT1008LSCF-100K
Mfr.Part #
CT1008LSCF-100K
Description
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Inductance :
10 µH
DC Resistance :
3.5 Ω
Frequency - Self Resonant :
33MHz
HTS Code :
Number of Functions :
1
Package Length :
2.92 mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Mounting Type :
Surface Mount
Package Height :
2.1 mm
Type :
Wirewound
Core Material :
Ferrite
Product Status :
Active
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Pbfree Code :
yes
Rated Current-Max :
0.6 A
Case/Size Code :
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Shielded :
No
DC Resistance (DCR) :
3.5Ohm
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
ECCN Code :
EAR99
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Tolerance :
10%
Packing Method :
TR
Series :
ct1008lscf
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminals :
2
Test Frequency :
2.52 MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package Width :
2.79 mm
Construction :
Chip
Inductor Application :
FILTER CHOKE
Surface Mount :
yes
Datasheets
CT1008LSCF-100K
Central Technologies CT1008LSCF-100K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD