CT1008CSF-151G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT1008CSF-151G
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Inductor Application :
RF INDUCTOR
DC Resistance :
0.7 Ω
Product Status :
Active
JESD-609 Code :
e3
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
Inductance :
150 nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
700mOhm
Rated Current-Max :
0.58 A
Surface Mount :
yes
Special Feature :
Q MEASURED AT 100 MHZ
Series :
ct1008csf
Case/Size Code :
Frequency - Self Resonant :
850MHz
Test Frequency :
25 MHz
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
2
Inductance-Nom (L) :
0.15 µH
Core Material :
Ceramic
Shielded :
No
Type :
Wirewound
Tolerance :
±2%
Datasheets
CT1008CSF-151G
Central Technologies CT1008CSF-151G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD