CT0402CSF-39NJ
Mfr.Part #
CT0402CSF-39NJ
Fixed Inductors
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Current-Max :
0.31 A
Inductance :
39 nH
DC Resistance :
0.46 Ω
ECCN Code :
EAR99
Type :
Multilayer
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
2.2GHz
Mounting Type :
Surface Mount
Case/Size Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
Shielded :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
±5%
Number of Terminals :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
250 MHz
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
460mOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
ct0402csf
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Core Material :
Ceramic
Quality Factor-Min (at L-nom) :
26
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ
Pbfree Code :
yes
Inductance-Nom (L) :
0.039 µH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Datasheets
CT0402CSF-39NJ
Central Technologies CT0402CSF-39NJ
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD