CT0402CSF-10NG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0402CSF-10NG
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
320
In Stock :
320
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
ct0402csf
DC Resistance (DCR) :
180mOhm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Type :
Multilayer
Inductance :
10 nH
Frequency - Self Resonant :
3.7GHz
Surface Mount :
yes
Rated Current-Max :
0.6 A
Inductance-Nom (L) :
0.01 µH
Tolerance :
±2%
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance :
0.18 Ω
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ
Shielded :
No
Package :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Core Material :
Ceramic
Number of Functions :
1
Number of Terminals :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Test Frequency :
250 MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Case/Size Code :
0402
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
CT0402CSF-10NG
Central Technologies CT0402CSF-10NG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD