CT0402CSF-13NK
Mfr.Part #
CT0402CSF-13NK
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Rated Current-Max :
0.6 A
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminals :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Tape and Reel (TR)
Shielded :
No
Tolerance :
10%
DC Resistance (DCR) :
180mOhm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
ct0402csf
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ
Frequency - Self Resonant :
3.6GHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
26
Inductance :
13 nH
ECCN Code :
EAR99
Case/Size Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
RF INDUCTOR
HTS Code :
Test Frequency :
250 MHz
Core Material :
Ceramic
Surface Mount :
yes
DC Resistance :
0.18 Ω
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance-Nom (L) :
0.013 µH
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Datasheets
CT0402CSF-13NK
Central Technologies CT0402CSF-13NK
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD