CT0402CSF-36NK
Mfr.Part #
CT0402CSF-36NK
Fixed Inductors
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ
DC Resistance (DCR) :
460mOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Quality Factor-Min (at L-nom) :
26
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Test Frequency :
250 MHz
Inductance :
36 nH
Pbfree Code :
yes
Case/Size Code :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
ct0402csf
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance :
0.46 Ω
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance-Nom (L) :
0.036 µH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Core Material :
Ceramic
Tolerance :
10%
Number of Terminals :
2
Package :
Tape and Reel (TR)
Rated Current-Max :
0.31 A
Type :
Multilayer
Shielded :
No
Surface Mount :
yes
Number of Functions :
1
Frequency - Self Resonant :
2.2GHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Datasheets
CT0402CSF-36NK
Central Technologies CT0402CSF-36NK
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD