CT0402CSF-20NJ
Mfr.Part #
CT0402CSF-20NJ
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
JESD-609 Code :
e3
Inductance-Nom (L) :
0.02 µH
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ
DC Resistance :
0.25 Ω
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Series :
ct0402csf
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Functions :
1
Quality Factor-Min (at L-nom) :
26
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
3GHz
Shielded :
No
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Inductance :
20 nH
Case/Size Code :
0402
Rated Current-Max :
0.48 A
Product Status :
Active
Core Material :
Ceramic
Number of Terminals :
2
Test Frequency :
250 MHz
DC Resistance (DCR) :
250mOhm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
yes
Type :
Multilayer
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Datasheets
CT0402CSF-20NJ
Central Technologies CT0402CSF-20NJ
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD