CST25-1000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CST25-1000
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
ENCAPSULATED PCB CURRENT SENSE X
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Current Sense Transformers
Frequency Range :
50kHz~500kHz
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Termination Style :
PC Pin
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
DC Resistance (DCR) :
50Ohm
Packaging :
Bulk
Turns Ratio - Primary:Secondary :
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Invasive
Factory Lead Time :
16 Weeks
Inductance :
1.9H
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.669Lx0.591W 17.00mmx15.00mm
Current Rating (Amps) :
25A
Datasheets
CST25-1000
Triad Magnetics CST25-1000
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD
Catalog related products
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:100 20A SMD
  • Murata Power Solutions
    CURR SENSE XFMR 10A T/H
    CURR SENSE XFMR 1:500 30A T/H
    CURR SENSE XFMR 1:166 10A T/H