CST25-0100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CST25-0100
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
ENCAPSULATED PCB CURRENT SENSE X
Stock
740
In Stock :
740
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Current Sense Transformers
Inductance :
18mH
Size / Dimension :
0.669Lx0.591W 17.00mmx15.00mm
Type :
Invasive
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Turns Ratio - Primary:Secondary :
1:100
Frequency Range :
50kHz~500kHz
Published :
2017
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Resistance (DCR) :
2Ohm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Current Rating (Amps) :
25A
ET (Volt-Time) :
350VμS
Termination Style :
PC Pin
Datasheets
CST25-0100
Triad Magnetics CST25-0100
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD
Catalog related products
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:100 20A SMD
  • Murata Power Solutions
    CURR SENSE XFMR 10A T/H
    CURR SENSE XFMR 1:500 30A T/H
    CURR SENSE XFMR 1:166 10A T/H