CSRF0805JT18L0
Mfr.Part #
CSRF0805JT18L0
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 0.018 OHM 5% 1/2W 0805
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.85mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Mount :
Resistance :
18mOhm
Size / Dimension :
0.083Lx0.051W 2.10mmx1.30mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Datasheets
CSRF0805JT18L0
Stackpole Electronics, Inc. CSRF0805JT18L0
FIXED RESISTOR CSRF Series, Metal Foil, 18mOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~170°C