CSRF0402FT15L0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CSRF0402FT15L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.015 OHM 1% 1/8W 0402
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
15mOhm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
Max Power Dissipation :
125mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Metal Foil
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height :
558.8μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
Series :
CSRF
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
CSRF0402FT15L0
Stackpole Electronics, Inc. CSRF0402FT15L0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CSRF Series, Metal Foil, 15mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~170°C