CSR0805JKR360
Mfr.Part #
CSR0805JKR360
Description
RES 0.36 OHM 5% 1/4W 0805
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±5%
Resistance :
360mOhm
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Pbfree Code :
yes
Series :
CSR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
ECCN Code :
EAR99
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CSR0805JKR360
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 360mOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C