CSR0805JKR120
Mfr.Part #
CSR0805JKR120
Description
RES 0.12 OHM 5% 1/4W 0805
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
120mOhm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
2
Pbfree Code :
yes
CSR
Datasheets
CSR0805JKR120
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 120mOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C