CSR0805JK36L0
Mfr.Part #
CSR0805JK36L0
Description
RES 0.036 OHM 5% 1/4W 0805
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
36mOhm
Tolerance :
±5%
Datasheets
CSR0805JK36L0
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 36mOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C