CSR0805FT56L0
Mfr.Part #
CSR0805FT56L0
Description
RES 0.056 OHM 1% 1/4W 0805
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
56mOhm
1 (Unlimited)
Datasheets
CSR0805FT56L0
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 56mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C