CSR0805FKR909
Mfr.Part #
CSR0805FKR909
Description
RES 0.909 OHM 1% 1/4W 0805
0805 (2012 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
909mOhm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Feature :
Current Sense
ECCN Code :
EAR99
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
CSR0805FKR909
Stackpole Electronics, Inc. CSR0805FKR909
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 909mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C