CSR0805FK43L0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CSR0805FK43L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.043 OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
CSR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
43mOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C