CSR0603JK91L0
Mfr.Part #
CSR0603JK91L0
Description
RES 0.091 OHM 5% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
91mOhm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Construction :
RECTANGULAR
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
CSR0603JK91L0
Stackpole Electronics, Inc. CSR0603JK91L0
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 91mOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C