CSR0603JK68L0
Mfr.Part #
CSR0603JK68L0
Description
RES 0.068 OHM 5% 1/8W 0603
Resistance :
68mOhm
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Current Sense
Datasheets
CSR0603JK68L0
Stackpole Electronics, Inc. CSR0603JK68L0
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 68mOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C