CSR0603JK36L0
Mfr.Part #
CSR0603JK36L0
Description
RES 0.036 OHM 5% 1/8W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
36mOhm
Datasheets
CSR0603JK36L0
Stackpole Electronics, Inc. CSR0603JK36L0
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 36mOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C