CSR0603FKR180
Mfr.Part #
CSR0603FKR180
Description
RES 0.18 OHM 1% 1/8W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
180mOhm
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Datasheets
CSR0603FKR180
Stackpole Electronics, Inc. CSR0603FKR180
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 180mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C