CSR0603FK39L0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CSR0603FK39L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.039 OHM 1% 1/8W 0603
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Current Sense
Composition :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Series :
CSR
Mount :
Surface Mount
Resistance :
39mOhm
Tolerance :
±1%