CSR0603FK33L0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CSR0603FK33L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.033 OHM 1% 1/8W 0603
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Feature :
Current Sense
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
33mOhm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C