CSR0402FT62L0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CSR0402FT62L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.062 OHM 1% 1/8W 0402
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.017 0.43mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
CSR
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Feature :
Current Sense
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
62mOhm