CSR0402FT51L0
Mfr.Part #
CSR0402FT51L0
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 0.051 OHM 1% 1/8W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Published :
Number of Terminations :
2
Feature :
Current Sense
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
125mW
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.017 0.43mm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
CSR
Resistance :
51mOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Mount :
Surface Mount
Datasheets
CSR0402FT51L0
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 51mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C