CSR0402FKR500
Mfr.Part #
CSR0402FKR500
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 0.5 OHM 1% 1/8W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
125mW
Series :
CSR
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±1%
Resistance :
500MOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Published :
Height Seated (Max) :
0.017 0.43mm
Feature :
Current Sense
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thick Film
Height :
431.8μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
CSR0402FKR500
Stackpole Electronics, Inc. CSR0402FKR500
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 500mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C