CS70-B2GA221KYNS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CS70-B2GA221KYNS
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 250VAC RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Diameter :
600 µm
Capacitance :
220pF
Ratings :
X1, Y2
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Length :
5mm
Lead/Base Style :
Straight
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Multilayer :
yes
Size Code :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
HTS Code :
Lead Pitch :
7.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±10%
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 250V
Applications :
Safety
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Disc
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
B
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
400V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Ceramic
Termination :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Series :
CS
Thickness :
7mm
Feature :
High Voltage
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Depth :
7mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Temperature Coefficient :
B
Radiation Hardening :
No
Datasheets
CS70-B2GA221KYNS
TDK Corporation CS70-B2GA221KYNS
CS 220pF Ceramic Capacitor ±10% B 0.276Dia 7.00mm -25°C~105°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
CS70-B2GA221KYNS Overview
This device's program size/dimension is 0.276Dia 7.00mm.Ceramic capacitor also has a RATED AC VOLTAGE: 250V characteristic.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 250V can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
CS70-B2GA221KYNS Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V