CS70-B2GA151KYNS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CS70-B2GA151KYNS
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 250VAC RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Diameter :
7mm
Mounting Type :
Through Hole
Composition :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
150pF
Lead Free :
Lead Free
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
B
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial, Disc
Number of Terminations :
2
Termination :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
B
Radiation Hardening :
No
Published :
Lead/Base Style :
Straight
HTS Code :
Multilayer :
yes
Thickness :
7mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Size Code :
Series :
CS
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Applications :
Safety
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Feature :
High Voltage
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ratings :
X1, Y2
Lead Length :
5mm
Lead Pitch :
7.5mm
Voltage - Rated DC :
250V
Voltage - Rated AC :
400V
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 250V
Lead Diameter :
600 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
CS70-B2GA151KYNS
TDK Corporation CS70-B2GA151KYNS
CS 150pF Ceramic Capacitor ±10% B 0.276Dia 7.00mm -25°C~105°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
CS70-B2GA151KYNS Overview
This device's program size/dimension is 0.276Dia 7.00mm.Ceramic capacitor also has a RATED AC VOLTAGE: 250V characteristic.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 250V can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
CS70-B2GA151KYNS Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V