CR6-10S-3.96DS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CR6-10S-3.96DS
Manufacturer
Hirose
Description
CONN EDGE 10POS 0.156 T/H
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Edgeboard Connectors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
UL Flammability Code :
94V-0
Dielectric Withstanding Voltage :
1800VAC V
Operating Temperature (Max) :
85°C
Contact Gender :
FEMALE
Number of Rows :
1
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Additional Feature :
POLARIZATION AVAILABLE, TUNING FORK CONTACTS
Length - Termination :
0.15 inch
Mating Contact Pitch :
0.156 inch
Body Breadth :
0.354 inch
Body Length or Diameter :
2.402 inch
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number Of PCB Rows :
1
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body/Shell Style :
Receptacle
Reference Standard :
UL
Board Mounting Option :
HOLE .138-.163
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Resistance :
6mOhm
Mixed Contacts :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
Filter Feature :
No
Durability :
500 Cycles
Insulator Color :
Blue
Termination Type :
Solder
Mounting Type :
BOARD
Contact Style :
DUAL PRONG
Contact Finish Termination :
Gold
Rated Current (Signal) :
5A
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Conductors :
ONE
JESD-609 Code :
e4
Terminal Pitch :
3.96mm
Reliability :
COMMERCIAL
Operating Temperature (Min) :
-30°C
Mounting Style :
Straight
Body Depth :
0.472 inch