CPT40090
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPT40090
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
TO-244AB
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 90V 200A TO244AB
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 90V
ECCN Code :
EAR99
Peak Reverse Current :
5mA
Peak Non-Repetitive Surge Current :
3kA
Diode Element Material :
SILICON
Published :
Pbfree Code :
No
Average Rectified Current :
200A
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Max Operating Temperature :
175°C
Forward Current :
400A
Application :
Power
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Phases :
1
JESD-30 Code :
R-XUFM-X2
Number of Elements :
2
Terminal Position :
UPPER
Max Reverse Voltage (DC) :
90V
Number of Terminations :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
890mV @ 200A
Mounting Type :
Chassis Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Diode Type :
Schottky
Pin Count :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
TO-244AB
Number of Pins :
3
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
90V
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Element Configuration :
Common Cathode
Mount :
Chassis Mount, Screw
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Datasheets
CPT40090
Microsemi CPT40090
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 200A 90V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
CPT40090D Overview
The device operates when the forward voltage is set to 400A.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 5mA.
CPT40090D Features
a peak voltage of 5mA
a reverse voltage peak of 5mA
CPT40090D Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
CPT40090D applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23