CPT40080D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPT40080D
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
TO-244AB
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 80V TO244AB
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
Max Operating Temperature :
175°C
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Min Operating Temperature :
-55°C
Pin Count :
2
Radiation Hardening :
No
Average Rectified Current :
200A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 80V
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-XUFM-X2
Pbfree Code :
No
Peak Non-Repetitive Surge Current :
3kA
Element Configuration :
Common Cathode
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
HTS Code :
Diode Type :
Schottky
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
80V
Published :
Package / Case :
TO-244AB
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Bulk
Mount :
Chassis Mount, Screw
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Elements :
2
Peak Reverse Current :
5mA
Number of Phases :
1
Terminal Position :
UPPER
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
890mV @ 200A
Number of Terminations :
Forward Current :
400A
Application :
Power
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CPT40080D
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 200A 80V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
CPT40080D Overview
When the forward voltage is set to 400A, this device will operate.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 5mA.
CPT40080D Features
a peak voltage of 5mA
a reverse voltage peak of 5mA
CPT40080D Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
CPT40080D applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23