CPT30060
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPT30060
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
MD3CC
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 60V 150A 2TOWER
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4mA @ 60V
Package / Case :
MD3CC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Average Rectified (Io) :
150A
Peak Reverse Current :
4mA
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Pins :
3
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
60V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Forward Voltage :
820mV
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Twin Tower
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60V
Mount :
Chassis Mount, Screw
Average Rectified Current :
150A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Reverse Voltage (DC) :
60V
Diode Type :
Schottky
Peak Non-Repetitive Surge Current :
2kA
Element Configuration :
Common Cathode
Forward Current :
300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
820mV @ 200A
Datasheets
CPT30060
Microsemi CPT30060
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150A 60V-DC MD3CC Chassis Mount
CPT30060 Overview
Devices that have a forward voltage of 820mV will operate.Devices that have a forward voltage of 300A will operate.The reverse voltage peak of this device is 4mA.
CPT30060 Features
820mV forward voltage
a peak voltage of 4mA
a reverse voltage peak of 4mA
CPT30060 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
CPT30060 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23