CPT30040D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPT30040D
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
TO-244AB
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 40V TO244AB
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
JESD-30 Code :
R-XUFM-X2
Forward Current :
300A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
3
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4mA @ 40V
Number of Phases :
1
Max Operating Temperature :
175°C
HTS Code :
Diode Type :
Schottky
Application :
Power
Mount :
Chassis Mount, Screw
Published :
Peak Non-Repetitive Surge Current :
2kA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Position :
UPPER
Pbfree Code :
No
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Average Rectified Current :
150A
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
TO-244AB
Number of Terminations :
2
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Peak Reverse Current :
4mA
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
760mV @ 200A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Number of Elements :
2
Datasheets
CPT30040D
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150A 40V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
CPT30040D Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 300A.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 4mA.
CPT30040D Features
a peak voltage of 4mA
a reverse voltage peak of 4mA
CPT30040D Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
CPT30040D applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23