CPF240D25R
Mfr.Part #
CPF240D25R
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
4-SIP
Description
SSR RELAY SPST-NO 25A 12-280V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Packaging :
Bulk
Published :
Supplier Device Package :
4-SIP
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Type :
AC
Voltage - Input :
3V~15VDC
Series :
CPF
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Voltage - Load :
12V~280V
Termination Style :
PC Pin
Load Current :
25A
Datasheets
CPF240D25R
Description:
The Crydom CPF240D25R is a Random-Fire DC Control Solid State Relay designed for use in industrial applications. It is a SIP-4 package with a 25A current rating and a 12 to 280V control voltage range. It is designed to provide reliable switching performance and long life in harsh environments.
Features:
• 25A current rating
• 12 to 280V control voltage range
• Random-Fire DC Control
• SIP-4 package
• Reliable switching performance
• Long life in harsh environments
Applications:
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V