CPF110K000FKEE6
Mfr.Part #
CPF110K000FKEE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Description
RESISTOR METAL FILM 1W 10.0K OHM
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
Voltage - Rated :
250V
Lead Diameter :
640 μm
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Composition :
Metal Film
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistance :
10kOhm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
CPF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~230°C
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
1W