CPF0402B10RE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPF0402B10RE
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminals :
2
Rated Temperature :
70 °C
Product Length :
1.02mm
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
MouseReel
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Tolerance :
0.1 %
Series :
CPF
Product Type :
Thin Film Resistors
Power Rating :
0.0625 W
Package Height :
0.3 mm
Voltage Rating :
25V
Length :
1 mm
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Product Width :
0.5mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Resistance :
10 Ohm
Package Width :
0.5 mm
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Failure Rate :
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Features :
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Packing Method :
TR
Size Code :
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Height :
0.3 mm
Working Voltage :
25 V
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Additional Feature :
PRECISION
Mounting Style :
PCB Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Width :
0.5 mm
Subcategory :
Resistors
RoHS :
Non-Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.063 W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
TE Connectivity
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistor Type :
Precision Low TCR
Qualification :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Composition :
Thin Film
Package Length :
1 mm
Pbfree Code :
yes
Technology :
Thin Film
Type :
High Stability Thin Film Precision Resistor
Resistance Tolerance :
0.1
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
CPF0402B10RE
TE Connectivity AMP Connectors CPF0402B10RE
Precision Low TCR SURFACE MOUNT, CPF Series, Thin Film, 10 Ohm, 0.063W, 1/16W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C