CPC1017NTR
Mfr.Part #
CPC1017NTR
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
4-SOP (0.150, 3.81mm)
Description
SSR RELAY SPST-NO 100MA 0-60V
Stock
195
In Stock :
195
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Solid State Relays
Resistance :
16Ohm
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
4
Control Current :
0.001 A
Isolation Voltage-Max :
1500 V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Radiation Hardening :
No
On-State Resistance :
16Ohm
Pbfree Code :
yes
Input Type :
DC
Control Voltage :
0.9 V
Other Names :
CLA233TR CPC1017NTR-ND
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
400mW
Throw Configuration :
SPST
Package / Case :
4-SOP (0.150, 3.81mm)
Termination :
Gull wing
Max Input Voltage :
1.4V
Brand :
IXYS Integrated Circuits
Published :
2011
Load Type :
AC / DC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Output Current :
100mA
Overall Length :
4.1 mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Configuration :
Single
Max Output Current :
100mA
Width :
3.8mm
Optoelectronic Device Type :
TRANSISTOR OUTPUT SSR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
4-SOP
Turn On Delay Time :
10 ms
Overall Height :
2.18 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
On-State Resistance (Max) :
16Ohms
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Product Type :
SSR - Solid State Relays
Product Category :
Solid State Relays - PCB Mount
Load Current :
100mA
RoHS :
Details
Base Product Number :
CPC1017
HTS Code :
Capacitance :
1pF
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Termination Style :
Gull wing
Max Output Voltage :
60V
Number of Elements :
1
Length :
4.089mm
Voltage - Input :
1.2VDC
Turn-Off Delay Time :
10 ms
Input Current :
50mA
Output Circuit Type :
MOSFET
Product :
Solid State Relays
Additional Feature :
CMOS COMPATIBLE, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Mounting Style :
PCB Mount
Type :
Miniature
Subcategory :
Relays
Series :
CPC, OptoMOS®
Output Type :
AC, DC
Forward Current-Max :
0.05 A
IXYS
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Output Voltage :
60V
Number of Channels :
1
Relay Type :
Relay
Voltage - Load :
0V~60V