CPC1004N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPC1004N
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
4-SOP (0.150, 3.81mm)
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 300MA 0-100V
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Solid State Relays
Output Voltage :
100V
Series :
CPC, OptoMOS®
Package / Case :
4-SOP (0.150, 3.81mm)
Packaging :
Tube
Product :
Solid State Relays
Voltage - Load :
0V~100V
Number of Pins :
4
Length :
4.089mm
IXYS
Max Output Voltage :
100V
Voltage - Input :
1.2VDC
Supplier Device Package :
4-SOP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Tradename :
Clare
Max Input Voltage :
1.4V
Resistance :
4Ohm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Height :
2.184mm
JESD-609 Code :
e3
Type :
Miniature
Subcategory :
Relays
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
On-State Resistance (Max) :
4Ohms
Load Type :
DC
Isolation Voltage :
1.5kV
Output Type :
DC
Product Type :
SSR - Solid State Relays
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Maximum Operating Temperature :
+ 110 C
Load Current :
300mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Product Status :
Active
Brand :
IXYS Integrated Circuits
HTS Code :
Output Current :
300mA
Max Input Current :
50mA
Input Current :
50mA
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Mounting Type :
Surface Mount
Forward Current-Max :
0.05 A
Max Operating Temperature :
110°C
Base Product Number :
CPC1004
Width :
3.8mm
Max Power Dissipation :
400mW
Configuration :
Single
Termination Style :
Gull wing
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED, CMOS COMPATIBLE
Optoelectronic Device Type :
TRANSISTOR OUTPUT SSR
Product Category :
Solid State Relays - PCB Mount
Mounting Style :
PCB Mount
Package :
Tube
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Isolation Voltage-Max :
1500 V
Termination :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Max Output Current :
300mA
Throw Configuration :
SPST
Relay Type :
Relay
Number of Elements :
1
Datasheets
CPC1004N
Introducing Solid State Relays Littelfuse CPC1004N from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:4-SOP (0.150, 3.81mm), Number of Pins:4, Type:Miniature, Circuit:SPST-NO (1 Form A), Mounting Type:Surface Mount, CPC1004N pinout, CPC1004N datasheet PDF, CPC1004N amp .Beyond Solid State Relays Littelfuse CPC1004N ,we also offer AQY412SX, AQW214EH, AQY211G2SX, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Littelfuse CPC1004N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V