CP82C55A-5
Mfr.Part #
CP82C55A-5
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC I/O EXPANDER 24B 40DIP
Manufacturer :
Product Category :
I/O Expanders
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
40
Base Part Number :
82C55A
JESD-30 Code :
R-PDIP-T40
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Packaging :
Tube
Interrupt Output :
No
Number of Terminations :
40
Operating Temperature :
0°C~70°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supply Voltage :
5V
Number of I/O :
24
Height Seated (Max) :
6.35mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Terminal Position :
Dual
Length :
51.75mm
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V