CP82C54-12
Mfr.Part #
CP82C54-12
Manufacturer
Intersil
Package / Case
24-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
PROGRAMMABLE TIMER, 3 TIMER(S)
Manufacturer :
Intersil
Product Category :
Programmable Timers and Oscillators
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Type :
Programmable Timer
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Bits :
16
Information Access Method :
PARALLEL, DIRECT ADDRESS
Surface Mount :
No
Current - Supply :
10mA
Pbfree Code :
No
Number of Timers :
3
24
HTS Code :
External Data Bus Width :
8
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Supply Voltage :
5V
Frequency :
12MHz
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
0°C~70°C
Package / Case :
24-DIP (0.600, 15.24mm)