CP0003150R0JB14
Mfr.Part #
CP0003150R0JB14
Description
RES 150 OHM 3W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.914 mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
3W
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
1 (Unlimited)
Size Code :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Fireproof
Lead Length :
38.1mm
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
No
Resistance :
150Ohm
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
No
Feature :
Flame Proof, Safety
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Size / Dimension :
0.875Lx0.313W 22.22mmx7.94mm
Rated Temperature :
40°C
Datasheets
CP0003150R0JB14
Vishay / Dale CP0003150R0JB14
FIXED RESISTOR, 150Ohm,