CP0002R9100JB14
Mfr.Part #
CP0002R9100JB14
Description
RES 0.91 OHM 2W 5% AXIAL
Max Power Dissipation :
2W
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
2W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn)
1 (Unlimited)
Feature :
Resistance :
910mOhm
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Wirewound
Height :
6.35mm
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
0.813 mm