CP0002R5000JB14
Mfr.Part #
CP0002R5000JB14
Description
RES 0.5 OHM 2W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Power Rating :
2W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
9 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Through Hole
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Feature :
Flame Proof, Safety
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Resistance :
500MOhm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Height :
6.35mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Composition :
Wirewound
Max Power Dissipation :
2W
Radiation Hardening :
No
CP
Datasheets
CP0002R5000JB14
Vishay / Dale CP0002R5000JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 500mOhm, Wirewound,