CP0002R4700JE14
Mfr.Part #
CP0002R4700JE14
Description
RES 0.47 OHM 2W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
9 Weeks
Published :
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Wirewound
Axial
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
0.813 mm
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
2W
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Resistance :
470mOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
CP0002R4700JE14
Vishay / Dale CP0002R4700JE14
FIXED RESISTOR, 470mOhm, Wirewound,