CP0002R4700JB143
Mfr.Part #
CP0002R4700JB143
Description
RES 0.47 OHM 2W 5% AXIAL
Published :
Mount :
Through Hole
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Diameter :
0.813 mm
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Power Rating :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Rated Power Dissipation (P) :
2W
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Wirewound
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Resistance :
470mOhm
Height :
7.94mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
CP0002R4700JB143
Vishay / Dale CP0002R4700JB143
Through Hole FIXED RESISTOR, 470mOhm, Wirewound,