CP0002820R0JB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CP0002820R0JB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 820 OHM 2W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Composition :
Metal Oxide, Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
2W
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
9 Weeks
Height :
6.35mm
Lead Length :
38.1mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Power Rating :
2W
Package / Case :
Axial
Construction :
Fireproof
Lead Diameter :
0.813 mm
Feature :
Flame Proof, Safety
Published :
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Rated Temperature :
40°C
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
CP
Resistance :
820ohm
Datasheets
CP0002820R0JB14
Vishay / Dale CP0002820R0JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 820Ohm, Metal Oxide, Wirewound,