CP0002560R0JB14
Mfr.Part #
CP0002560R0JB14
Description
RES 560 OHM 2W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Resistance :
560Ohm
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Series :
CP
Lead Length :
38.1mm
Pbfree Code :
No
Max Power Dissipation :
2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Flame Proof, Safety
Height :
6.35mm
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Fireproof
Factory Lead Time :
9 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Metal Oxide, Wirewound
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Tolerance :
±5%
Power Rating :
2W
Rated Temperature :
40°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Diameter :
0.813 mm
Datasheets
CP0002560R0JB14
Vishay / Dale CP0002560R0JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 560Ohm, Metal Oxide, Wirewound,